INNOWACYJNA PRZESTRZEŃ
SPYNKAmobile to mobilny pawilon o powierzchni 58 mkw., który można przewieźć w dowolne miejsce. Zaprojektowano go w oparciu o wyniki badań jakości przestrzeni dla najmłodszych dzieci, z uwzględnieniem wytycznych Trauma Informed Design (TID). Pawilon umożliwia zorganizowanie komfortowej opieki i edukacji dla 12-16 dzieci.
SPYNKAmobile – to najnowszy projekt Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego (FRD), który powstał na bazie doświadczeń zdobytych podczas realizacji Programu SPYNKA (www.spynka.org)
Rozwijamy się adaptując do potrzeb, wykorzystujemy doświadczenia i wyniki najnowszych badań.
W kwietniu 2022 roku Fundacja Rozwoju Dzieci w partnerstwie z międzynarodowymi organizacjami charytatywnymi zainicjowała program SPYNKA. Program był odpowiedzią FRD na gwałtowny napływ dzieci ukraińskich do Polski i związaną z tym pilną potrzebę zapewnienia im dziennej opieki, zwłaszcza najmłodszym dzieciom. W ramach Programu, w 8 województwach Polski powstały tzw. Spynki, czyli punkty opiekuńczo-edukacyjne, zapewniające dzieciom w wieku od 1 do 6 lat całodniową opiekę oraz edukację, dając ich mamom możliwość podjęcia pracy.
Program SPYNKAmobile jest naturalną konsekwencją rozwoju projektu SPYNKA, po raz kolejny odnoszącą się do najistotniejszych potrzeb dzieci.
SPYNKAmobile
Wartość SpynkaMobile, poza walorami merytorycznymi (organizacja przestrzeni oparta na najnowszej wiedzy i badaniach potrzeb), polega na elastyczności, zapewniającej wielozadaniowe i prawdziwie uniwersalne zastosowanie. Pawilon jest przystosowany do różnych warunków atmosferycznych, można go przetransportować jedną ciężarówką, umieszczając tam, gdzie wczesna edukacja i opieka nad najmłodszymi dziećmi jest najbardziej potrzebna, a w przypadku zmiany potrzeb lub okoliczności przewożony jest w nowe miejsce.
SpynkaMobile może służyć społecznościom w miastach lub na obszarach wiejskich, dużych lub małych, cierpiących z powodu kryzysów humanitarnych lub braku miejsc opieki i edukacji dla małych dzieci.
Badania
Uniwersytet Warszawski przeprowadził badanie jakościowe w 20 Spynkach, zlokalizowanych w pięciu województwach. Ankieterzy przeprowadzili obserwacje i wywiady z edukatorkami i edukatorami, a pytania dotyczyły mocnych stron i wyzwań, związanych z warunkami fizycznymi w środowisku, w którym pracują. Kolejny etap badawczy koncentrował się na zdeniowaniu potrzeb wychowawców, dzieci i rodzin uchodźców oraz polskich uwarunkowaniach prawnych i społecznych. Zebrane dane zostały przeanalizowane przez multidyscyplinarny zespół ekspertów, który opracował ramy projektu SpynkaMobile.
Projekt
Zebrane obserwacje i wnioski posłużyły do stworzenia projektu architektonicznego, konsultowanego wolontarystycznie przez StudioMLA Architects z Bostonu, specjalizujące się w projektowaniu obiektów edukacyjno-opiekuńczych dla małych dzieci z uwzględnieniem projektowania uwzględniającego traumatyczne przeżycia (Trauma-Informed Design). Na podstawie projektu firma Letniskowo wykonała SpynkęMobile.
Dziękujemy!
Razem możemy więcej
Projekt SpynkaMobile to efekt współpracy wielu osób i instytucji. FRD dziękuje szczególnie:
Rafałowi Milewskiemu – współautorowi projektu architektonicznego
Dr Oldze Wysłowskiej – nadzorującej badania Uniwersytetu Warszawskiego
StudioMLA Architects – konsultującemu projekt SpynkiMobile i twórcy wizualizacji
Jimowi Datinowi oraz ChooseLove – sponsorom prototypu SpynkiMobile
Unicef, Plan International, World Childhood Foundation, International Rescue Committee,
Shapiro Foundation, Beit Polska, Foundation de France – sponsorom Programu SPYNKA
Premierowa prezentacja
10 lipca 2024
„Z uwagi na nasze wcześniejsze doświadczenia zebrane w ramach programu SPYNKA i w odpowiedzi na pilne potrzeby rodzin, które pozostały w Ukrainie pomimo trwających działań wojennych, zdecydowaliśmy o przekazaniu pierwszego rozwiązania SpynkaMobile do Irpienia. To miasto w obwodzie kijowskim, które w ok. 70% zostało zniszczone, a mieszkańcy i ich dzieci zmagają się nie tylko z brakiem podstawowej infrastruktury, ale także uczą się żyć i radzić sobie z traumatycznymi doświadczeniami.” – powiedziała podczas prezentacji projektu Monika Rościszewska-Woźniak – prezeska zarządu FRD.
Podczas prezentacji SpynkiMobile, innowacyjnej przestrzeni wspierającej rozwój dzieci – rozwiązania przygotowanego przez Fundację Rozwoju Dzieci przy współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego i ekspertami pracowni projektowej StudioMLA, udział wzięli:
Aleksandra Gajewska – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
Adam Chmura – biuro Rzeczniczki Praw Dzieci,
Wioletta Krzyżanowska – Mazowiecka Kurator Oświaty,
Kataryna Baranecka – Pani Konsul Poselstwa Ukrainy w Polsce,
prof. Rafał Godoń – Dziekan Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego
oraz przedstawiciele międzynarodowych i polskich organizacji humanitarnych.
W trakcie uroczystości Fundacja Rozwoju Dzieci przekazała prototypowy pawilon SpynkaMobile przedstawicielom władz miasta Irpiń, które reprezentował Mer – Oleksandr Markyshyn, któremu towarzyszył Mykoła Kułeba – reprezentujący Save Ukraine.